Vítejte na HQH
20/01/22
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

Turb5

Test karimatek Klymit aneb trollové nám mohli závidět

Drsná, divoká a překrásná… Přesně taková je severská příroda, kde jsme trekem „natěžko“ strávili osm nocí… Vítejte v Domově obrů, nejvyšším norském (a současně i skandinávském) pohoří – Jotunheimenu…

Asi to znáte – každý gram, co táhnete na svých zádech, je večer pořádně cítit… Nejprve trošku nedůvěřivě zkoumám dva malé balíčky karimatek, které nakonec právě vzhledem ke svým rozměrům nahrazují jejich objemnější sestřičky. Karimatky Klymit Inertia XL Recon a Klymit Insulated Static V Recon s námi definitivně vyráží do daleké Skandinávie.

Nebudu se dlouhosáhle rozepisovat o parametrech a předpokládaných „výhodách“ karimatek udávaných výrobcem, napíšu, jak karimatky skutečně v praxi fungovaly a jaké pocity v nás vyvolaly…

Z úvodu lze vyčíst, že oba výrobky jsme testovali v poměrně náročných podmínkách. Pohybovali jsme se v průměrné nadmořské výšce 1200 m.n.m. do 1800 m.n.m., teplota se v noci pohybovala většinou do deseti stupňů, spali jsme ve stanu i pod širým nebem, „podklad“ většinou tvořily nerovné členité povrchy – kameny, podmáčený mechový porost, ztvrdlá hlína. Najít „kus“ rovné plochy pro spaní byl většinou v takovém prostředí problém.

Hned na počátku naší cesty jsme uvítali velmi malé rozměry obou karimatek, pro které jsme našli vždy nějaké to místečko v batohu a celkem pohodlně je tak přenášeli. První nezanedbatelné veliké plus obou „klymitek“! Úplně první minitest proběhl již na palubě trajektu do švédského Trelleborgu, kdy jsme přespali venku při nízkých teplotách ovívaní mořským větrem. Ač Interia XL obsahuje balonek na nafukování, obě karimatky jsme po celou dobu naší cesty nafukovali ústy. Byli jsme příjemně překvapeni, že stačí pár „vdechů“ a karimatka je připravena ke spánku v požadované tvrdosti. Již na trajektu jsme se vyspali skvěle, ani já (Klymit Insulated Static V) a ani moje přítelkyně (Klymit Inertia XL) jsme odspodu nepociťovali žádný chlad.

Ačkoliv jsou karimatky určeny (primárně) pro vložení do spacáku, my jsme je většinou vkládali pod sebe. Po několika nocích na různých površích a při různých podmínkách jsme došli k prvním zjištěním. Ani jedna z karimatek neměla tendenci s našimi těly během spánku „ujíždět“, vrchní materiál velmi dobře v tomto ohledu „kooperuje“ s hladkými i pogumovanými materiály. Inertia XL se velmi dobře přizpůsobí vaší fyziologii – tělesné stavbě a i přes své tenčí parametry přináší neméně kvalitní komfort spaní jako silnější Insulated Static V. Mezi další přednost Inertiy XL patří „integrovaný podhlavník“, kdy je karimatka v horní části zesílena jako jakýsi polštářek. Chlad, který se k nám občas během noci snažil probojovat, spíše pronikal přes zipové légy spacáku než přes karimatky – izolaci u obou spacích podložek hodnotíme jako perfektní. Ráno jsme se probouzeli poměrně (tedy vzhledem k nachozeným kilometrům v místním terénu) odpočatí, bez „bolesti zad“ či „proleženin“ a otlaků od země. A to i přes skutečnost, že jsme večer stavěli stan unavení – na místech, kde podloží tvořily kameny a různé boule i propadliny.

Každodenní balení materiálu na další úsek treku bylo občas k povětrnostním podmínkám tou méně příjemnou záležitostí, vyfouknutí karimatek pomocí vytažení ventilu „odtekla“ velmi rychle většina vzduchu, zbytek vzduchu bylo třeba pro precizní sbalení ze vzduchových komor vyhnat ručně. Pokud tento proces neuděláte ve zcela rozloženém stavu a karimatku nejprve přehnete na požadovanou šíři, vzduch se vám zcela vyfouknout nepodaří a výsledkem „chvatného“ balení může být o něco málo objemnější balíček. Nicméně i balení karimatek lze celkově hodnotit jako velice komfortní a snadné.

Myslím, že můžeme říci, že jsme s karimatkami nezacházeli vždy zrovna jako v bavlnce… Vždyť jsme je přece testovali, ne? Již od pohledu jsou obě spací podložky kvalitně zpracovány, což se potvrdilo i při samotném používání. Během spaní, manipulaci i přepravy nedošlo k žádnému poškození povrchu nebo dokonce k perforaci. Nezaznamenali jsme během nocí žádný únik vzduchu – že se může zdát karimatka po ránu měkčí je dáno poklesem okolní teploty, kdy se vzduch uvnitř podložky logicky smrští (což každý trošku zkušenější uživatel už dávno ví).

Během svých cest jsem již měl možnost vyzkoušet několik typů karimatek a otestoval různá spaní. Námi testované karimatky Klymit se od těch „obyčejnějších“ liší v několika ohledech. Mezi opravdová plus patří bezesporu úspora místa po sbalení, nízká gramáž (!) a komfort spaní. Ačkoliv jsem si s přítelkyní pro porovnání karimatku na spaní vyměnil, většinu nocí v Norsku jsem spal na Insulated Static V a i přesto, že podložka má rozměr na délku „jen“ 183cm a já měřím 184, neměl jsem s délkou karimatky sebemenší problém a její parametry mi naprosto dostačovaly. Obě karimatky jsme měli v pískové barvě, která je na pohled „pěkná a příjemná“, někomu může ale vadit občasná skvrnka či flíček, který je na světlé barvě viditelnější. Doma nám však po návratu stačila houbička s vlažnou mýdlovou vodou a bylo po „problému“.

A jaký je náš celkový dojem z karimatek Klymit? Domnívám se, že do takových podmínek, kde jsme se pohybovali my, je potřeba mít několik zásadních věcí, na které se můžete spolehnout a ty musí být kvalitní a nesmí vás zradit. Spacák, boty, nůž, stan, karimatka, batoh a ještě pár věcí mezi uvedené rozhodně patří a výši ceny, kterou je každý z nás ochoten za tyto stěžejní doplňky zaplatit, musí každý zvážit sám za sebe. Pokud se s některým výrobkem „spálím“, podruhé ho již s sebou rozhodně neberu. Poslední věta napoví vše: karimatky Klymit byly pro nás oba skvělým společníkem naší skandinávskou poutí a příště bych si „klymitku“ vzal s sebou bez váhání znovu…

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.    |    Reference
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze