Vítejte na HQH
22/01/22
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

715A0397 1

Nezávislý test SABRE RED

Tentokrát vám přinášíme nezávislou recenzi pepřových sprejů Sabre Red, kterou pro vás připravil Aleš Brunner z Pekiti Tirsia Kali. V této recenzi jsme opravdu nic neupravovali, i když její výsledky nejsou pro Sabre 100%, ale Alešovi a jeho zkušenostem věříme a jsme si jisti, že k recenzi přistupoval objektivně, proto si jeho hodnocení a rad si vážíme.

Pepřové klíčenky

V nedávné době jsme pro vás otestovali několik pepřových sprejů z produkce americké firmy Sabre. Konkrétně se jednalo o pepřový sprej v podobě klíčenky Spitfire, Pepper Gel a Tactical Pepper Spray Baton – kubotan. Testování probíhalo v klubu filipínského boje Pekiti Tirsia Kali v přirozeném prostředí. Tedy venku za podmínek teplého, téměř bezvětrného počasí. Při testu jsme se soustředili na základní indicie, které jsou udávány výrobcem a zda jejich údaje korespondují se skutečností a stejně tak na věci praktické, které je dobré při používání spreje znát a vědět jak se dotyčný sprej v takových situacích chová. To, že pepřový sprej v očích pálí jsme věděli již z let předchozích a tak těchto podivných testů jsme se ušetřili a soustředili se na věci více technického a praktického rázu.
První na řadu přišel Spitfire. Je to vlastně takový kapesní sprej na klíče, který má trochu odlišné spouštění od většiny klasických sprejů, ale po chvilce si na něj lze poměrně dobře zvyknout.Tryska je ukryta před poškozením v poměrně velkém otvoru a až po zmačknutí spouště se vysune do polohy kde již nic nebrání tomu aby na protivníka vyslala kuželovitý proud, který se výborně dostane do všech tělních otvorů a může tak atakovat sliznice i póry kůže. Těchto výstřiků může být dle údajů výrobce až 8 jednosekundových. Nám se podařilo 6 plnohodnotných. Jeden z největších problémů nastal v deklarované vzdálenosti, která je udávána až na 2,5m. Reálný dostřik je však pouhý metr, takže případný obránce může být nemile zaskočen a agresor mile potěšen. Na druhou stranu nutno podotknout, že tato malá klíčenka funguje všemi směry, což má pro případnou obranu i v nestandardních pozicích poměrně velký význam. Jako velké plus bych ještě zmínil výměnné náplně a možnost rychlým trhnutím ji oddělit např. od klíčů aniž by musel člověk složitě klíče vytahovat ze zámku, případně zhasínat motor automobilu apod. Vzhledem k jejímu krátkému dosahu je spíše vhodná pro ženy a starší občany, neboť tam útočník daleko snáze podcení vzdálenost. Pepřová klíčenka Spitfire je dobrým společníkem, který vás může podržet ve chvílích kdy situace není zrovna růžová.

Jako druhý v řadě jsem vyzkoušeli Pepper Gel. Opět je konstruován jako klíčenka, ale již trochu větší, je válcovitého tvaru a má jiný mechanismus spouštění oproti již výše zmiňovanému Spitfire. Spoušť je chráněna odklopným víčkem pod který je nutno vsunout palec či ukazováček a posléze zmačknout. Což není zrovna nejjednodušší a je lépe se připravit na případné použití včas, protože nahmátnout spoušť pod stresem je více než problematické. Úchopu sice napomáhá vybrání na prsty v úchopové části, ale i tak: kdo je připraven, nebývá překvapen. Pro lidi s velkým palcem může být stisk spouště dost komplikovaný, ale pokud se dostatečně dopředu připravíte, nic vás nezaskočí – tedy, skoro nic. Výrobce udává 25 vteřinových výstřiků, což v reálu znamená 10 a deklarovaný dosah 4m byl v pořádku. Na první pokus je trochu obtížné zasáhnout oblast očí úzkým paprskem proudu, zvláště pak na větší vzdálenost a tak je třeba trochu víc trénovat. Vzhledem ke gelové substanci se sprej nerozstřikuje tolik po okolí, ale ani příliš nestéká, což se může projevit jako značná nevýhoda v případě, že útočník má brýle a z čela pak gel stéká jen velmi pomalu. Jako největší nevýhoda tohoto spreje je pak jeho absolutní nefunkčnost v poloze „vzhůru nohama“, kde jediný efekt je ten, že si vypustíte hnací plyn a při následném otočení již sprej nemusí fungovat vůbec. Žádná sláva to není ani v horizontální poloze. Navíc při poklesu tlaku a posledních dávkách sprej částečně stéká na ruku což není zrovna úplně nejlepší. Výrobce udává, že pepřová složka je doplněna UV barvivem, které má pomoci identifikovat agresora. Asi jsme měli špatnou UV lampu a tak toto bude předmětem dalšího testování. Opět si neodpustím konstatování: pokud o těchto nedostatcích víte, dá se s tím pracovat a Pepper Gel se může stát vašim dobrým pomocníkem.

Jako poslední v řadě přišel na test Tactical Pepper Spray Baton – kubotan. Tedy trubička s kroužkem na klíče z tvrzeného hliníku v černé barvě, která v sobě ukrývá výměnnou patronu s pepřovou náplní. Délka této klíčenky je 14,5cm a na takovouto klíčenku již musíte mít celkem velkou kapsu nebo speciálně uzpůsobenou přihrádku ve své tašce. Výhoda kubotanu je v tom, že před nebo po aplikaci spreje je celkem pohodlné ho užít k zesíleným úderům, pákám, tlakům na citlivá místa a podobně. Ovšem pro bezpečné užití této zbraně je již nutný alespoň nějaký základní výcvik v jejím ovládání a znalost boje jako takového, neboť zde se dostáváte již do kontaktu s agresorem a tím daleko více riskujete. Pro použití spreje je nejprve nutno odjistit pojistku, která je na těle a pak zmačknout spoušť, která se nachází na konci a její ovládání je velmi jednoduché a podobné jako když mačkáte propisku. Na rozdíl od zmačknutí spouště je poměrně náročné odjistit její pojistku a tak opět jako u předchozích sprejů, je lépe být předem připraven. Výrobce udává 6 výstřiků na vzdálenost 2m. Realita je taková, že výstřiků bylo 5 a to i s vícero kartušemi a reálná vzdálenost 1m. Pepřový proud je podobně jako u klíčenky Spitfire veden kuželovitým rozstřikem, který pronikne do všech tělních dutin a potrápí sliznice agresora a stejně tak vysílá svůj pepřový kužel do všech směrů. Tento specifický pepřový sprej bych doporučil již zkušenějším bojovníkům, kteří vědí, proč si zrovna takovouto věc pořizují.

Jak je vidět, každý pepřový sprej má své omezení, limity, ale i výhody a specifika o kterých je dobré vědět, počítat s nimi a přizpůsobit tomu i svou obranu. A i když žádný z testovaných sprejů neprošel s plným počtem bodů, přesto si troufnu tvrdit, že výrobky firmy Sabre Red jsou jedny z nejlepších a nebál bych se je komukoliv doporučit.

Aleš Brunner

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.    |    Reference
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze