Vítejte na HQH
08/03/19
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

9

Taktická pera Schrade a obranné spreje Sabre Red

Taktická pera a obranné spreje
SEBEOBRANA  (NE)JEN  PRO  ŽENY

Dnešní díl bude věnován obranným prostředkům pro sebeobranu, které lze běžně zakoupit.

Na českém trhu existuje celá řada výrobků, které jsou určeny pro sebeobranu. Ve specializovaných obchodech jsou nabízeny nejrůznější typy elektrických paralyzérů, obušků, obranných sprejů, úderných prostředků a plynových zbraní. Ne všechny tyto prostředky vyhovují specifickým požadavkům pro sebeobranu žen.V dnešním díle se zaměříme na některé z nich.

Prvním z nich jsou teleskopické obušky. Pro sebeobranu žen však nejsou úplně vhodné. Jsou těžké (nejen na obranu, ale i na nošení v kabelce) a vyžadují delší trénink k jejich efektivnímu používání. Pořizovací cena je často vyšší než např. u obranných sprejů. Nechceme tím snižovat účinnost teleskopických obušků v rámci sebeobrany (pro policistu představují vhodný donucovací prostředek při zákroku proti pachateli), ale pro nošení v kabelce či k šatům  jsou přece jen neskladné.

Dále se na trhu můžeme setkat s nejrůznějšími typy elektrických paralyzérů. Ty sice „budí hrůzu“, ale jejich účinek bývá někdy zveličován. Mnoho výrobců uvádí, že při použití jejich paralyzéru útočník okamžitě padá k zemi a není již schopen dalšího útoku. Několik z nich jsme vyzkoušeli „na vlastní kůži“. Bolest, kterou paralyzér způsobí je nepříjemná, ale trénovaný jedinec dokáže útočit i přes tuto bolest.  Na trhu se objevují i paralyzéry na bázi taseru. Některé výrobky se honosí tím, že účinná síla je až 2 milióny Voltů. Bohužel většina těchto výrobků nesplňuje evropské bezpečnostní normy a u některých testů se prokázalo, že mohou být nebezpečné i pro jejich majitele. Jedním z hlavních problémů všech paralyzérů zůstává to, že je lze použít pouze na krátkou vzdálenost. Žena se musí dostat do bezprostřední blízkosti útočníka, aby paralyzér mohla účinně použít. I přes všechny výše uvedené argumenty patří elektrické paralyzéry mezi účinné obranné prostředky (za předpokladu jejich správného použití).

Dalším obranným prostředkem, který se na trhu nově objevuje, je taktické pero. Je to v podstatě moderní podoba staré zbraně zvané kubotan. Díky pevnému materiálu (nejčastěji letecký dural) jej lze efektivně použít k úderům na citlivá místa útočníka. Při úderu je veškerá energie soustředěna do špičky pera. Účinek úderu je téměř zničující (může dojít k jeho zabodnutí do některých částí těla útočníka). Taktická pera mohou být opatřena hroty k rozbíjení oken u vozidel. To z tohoto velmi účinného obranného prostředku činí také nástroj k záchraně lidského života. Při autonehodě rozbijete okénko u vozidla a vytáhnete zraněného řidiče z hořícího vozidla.

Taktická pera

My jsme vyzkoušeli taktické pero od firmy Schrade, které je opatřeno hrotem k rozbíjení oken u vozidla. Nejenže údery tímto taktickým perem jsou velmi bolestivé, ale dokázalo si  bez problémů poradit i s oknem u vozidla. Používání taktického pera předpokládá již základy sebeobrany (údery, kryty apod.). Pokud se žena rozhodne pro koupi tohoto prostředku, musí zvážit, zda je schopna tento obranný prostředek účinně použít.

Obranné spreje Sabre Red

Nejdostupnějším prostředkem pro sebeobranu žen (vyjma technik sebeobrany) jsou obranné spreje. Na trhu lze nalézt nepřeberné množství těchto prostředků. Liší se nejen velikostí, tvarem, technologií použití, ale též účinnou látkou, kterou obsahují.  Nejčastěji se dnes na obranných sprejích setkáme s označením náplně OC ( Oleoresin Capsicum – jde o botanický název označující velmi pálivé feferonky, které obsahují rostlinný jed – capsaicin). Obranné spreje mají výhodu v použití na delší vzdálenost (účinný dosah je 2-5m).

Mnoho výrobců vyrábí cvičné obranné spreje. Cvičné verze obranných sprejů jsou nepostradatelnou součástí výuky kurzů sebeobrany pro ženy. Pokud si žena v kurzu neosvojí základní techniky obrany s těmito prostředky, bude použití „ostrých“ prostředků velmi problematické.  Žena nebude vědět, jaký účinný dosah prostředek má  a jak bude případně pachatel reagovat na zasažení. V kvalitním kurzu sebeobrany pro ženy by nácvik použití obranného spreje neměl chybět. Cvičné verze jsou na rozdíl od „ostrých“ plněny vodou.

V závěru je třeba zdůraznit, že každý obranný prostředek, který má žena u sebe, musí být k dispozici při napadení. Mnoho žen si koupí elektrický paralyzér, obranný sprej nebo taktické pero a nosí jej v kabelce. Když ale dojde k napadení, žena nemá šanci obranný prostředek z kabelky vytáhnout a použít jej proti útočníkovi. Pokud tedy žena ví, že se domů bude vracet ztemnělou ulicí, měla by mít obranný prostředek připravený v ruce. Jen tak lze naplno využít potenciál, který tyto  obranné prostředky nabízí.

  1. ArmArm04-13-2015

    pěkná recenze, pro ženy se mi ještě vcelku dobře osvědčil elektrický paralyzér..

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze