Vítejte na HQH
10/10/21
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

IMG 4307

Recenze batohu Arc’teryx Khard

ARCTERYX LEAF KHARD PACKS – 30, 45, 60

Údaje od výrobce Arcteryx LEAF:
– Velikosti: 30 l, 45 l, 60 l
– Hmotnost: Khard 30 – 1,4 kg (49 oz.), Khard 45 – 2, 0 kg (71 oz.), Khard 60 – 2,2 kg (4 lbs 12,7 oz.)
– Barva: Crocodille, Wolf Grey, Crye Precision Multicam
– Materiál: 500 D CORDURA nylon, 8 mm composite framesheet, hliník

V poslední době jsme se začali zabývat výběrem vhodného transportního zavazadla, které by nabízelo kompromis mezi tzv. operator/mission pack s vlastnostmi taktického batohu a civilním vzhledem turistického/expedičního batohu pro běžné využití a pohyb v zastavěných oblastech, jelikož klasické typy transportních pouzder na zbraně, přepravní kufry a bedny, taktické batohy, jsou velice nápadné, neskladné a obtížně nesené spolu s dalšími částmi výstroje. Odpověď jsme nalezli u kanadské fy. Arteryx LEAF (Law Enforcement and Armed Forces), která se po dlouhou dobu zabývá vývojem velmi důmyslně propracovaného systému oblečení a výstroje pro potřeby zvláštních jednotek, zásahových jednotek policejních sborů, za použití nejlepších materiálů, v kombinaci specifických střihů, nízké hmotnosti a maximální odolnosti.
Pro naše využití a splnění všech potřeb jsme vybrali batohy KHARD. V roce 2013 byly představeny verze Khard 30 a Khard 45, na základě požadavků pro možnost nesení jiného typu vybavení a výzbroje, byla na začátku roku 2015 představena verze Khard 60. Jedná se o hybridní a v blízké době nesnadno překonatelné, velmi specifické batohy s nenápadným vzhledem z vnější strany batohu. O to osobitější je možnost využití vnitřní části těchto jednokomorových zavazadel. Zádové panely jsou tvořeny 8 mm tuhým kompozitním rámem s pěnou, dvěma 22 mm širokými lamelami z eloxovaného hliníku. Popruhy jsou z pěnového materiálu s odnímatelným a plně nastavitelným hrudním a bederním popruhem. Ramenní popruhy jsou vybaveny funkcí rychlého odhozu. Každý batoh je vybaven dvěma bočními, plochými kapsami na hydratační vak, vrchní a kapsou na drobnosti. Synonymem a přívlastkem pro všechny verze batohu Khard je individualizace.
Oproti všem ostatním vojenským batohům, jsou Khard Packs z vnější strany ploché, bez přítomnosti MOLLE/PALS vazby, pro možnost přichycení různých karabin či části oblečení nabízí jen svislé pošité, nenápadné Daisy chains a spletené bungee paracord lanko. Sami o sobě jsou všechny tři batohy krásné a elegantní. Uzavírány jsou robustními zipy YKK do charakteristického písmene „U.“ Díky tomuto systému zavírání si právě tyto batohy zamilujete. Odpadá se klasické plnění batohu, kdy pro to, co máte u dna, musíte jít přes všechny vaše jiné věci. Batohy Khard otevřete klasicky z vrchní strany přes víko, z boku, z celé přední strany či batoh rozložíte celý a vše je k dispozici.
Zmínili jsme se o individualizaci batohů Khard. Největší krásu nabízejí batohy Khard právě zevnitř. Vnitřní povrch zad, předního víka a bočních kapes je pošit 10 cm širokými pásy suchého zipu pro možnost připevnění insertních kapes. Sami o sobě jsou batohy Khard přezdívány jako tzv. „popelnice na věci“ až díky vnitřním organizačním přepážkám můžete z batohu vytvořit např. medic bag, assault pack. Vnitřní organizační kapsy jsou vyráběny mnoha dalšími společnostmi zabývající se taktickými doplňky, jedná se např. o: Blue Force Gear, LBX Tactical, BLACKHAWK!, NFM Garm, Velocity Systems, Condor, Custom Gear, apod. Některé z kapes od výše uvedených výrobců nám vyhovovali více, jiné méně. Vše se odvíjí od toho, z jakého materiálu a jakým způsobem jsou vnitřní pouzdra vyrobeny. Od toho se ovšem odvíjí i pořizovací cena. Největšími favority v poměru cena/výkon nám pro Khard Packs zůstali: LBX Tactical, BLACKHAWK!, Custom Gear.

Khard Packs jsou určeny pro ty, kteří se chtějí na své vybavení spolehnout. Nejsou k dispozici ani v mnoha barvách, jako u jiných výrobců taktických doplňků, k dispozici jsou pouze tři barevné varianty: Crocodille – univerzální přírodní barva, připomínající mix coyote a khaki, Wolf Grey – výrobcem určený šedivý odstín do příměstských a zastavěných oblastí, jinými výrobci nazývána též jako Glacier Grey, velice vhodná pro horské a skalnaté oblasti, v neposlední řadě Crye Precision Multicam – zde je ovšem vždy vyšší pořizovací cena, oproti dvěma klasickým odstínům.
Zaměříme-li se na všechny tři batohy Khard dle typů, poznáme, že základem je stejný modul, který od sebe neodlišuje pouze objem, patrný z názvu, ale několik drobných detailů.

KHARD PACK 30

Khard 30 je nejmenším z celé rozdiny Khard Packs, jak již název napovídá objem je 30 l s celkovou výškou 56 cm a váhou 1,4 kg. Jedná se o velice praktický taktický batoh na 24 h či vhodný k uspořádání pro specifické účely: medic bag – díky možnosti vlastního vnitřního uspořádání lze z něho udělat nenápadný zdravotnický batoh, či zavazadlo pro velitele s dorozumívacími prostředky (radiostanice, gps, světla, atd). Velice vhodný objem pro tzv. EDC bag. U Khard 30 bederní pás neobsahuje polstrování, což ovšem u tak malých rozměrů a menšího zatížení není špatné. Při nevyužívání ho jednoduše připnete okolo batohu.

KHARD PACK 45

Khard 45, středního objemu 45 l, hmotnost 2.0 kg. Umožnuje totožné využití pro různé specifické funkce s rozdílem, že za využití organizačních pásků pojme zbraně typu SMG včetně příslušenství. U Khard 45 je již bederní pás plně polstrovaný. Jedná se o hybridní útočný batoh na 1-3 dny. Pokud nehledáte pouze EDC pack, ale víceúčelový batoh, pak je tato velikost ideální.

KHARD PACK 60

Dva roky vývoje a několik úprav, po uvedení Khard Packs 30 a 45 na trh v roce 2013 byly vzneseny požadavky na vývoj batohu, který pojme útočné pušky až do délky hlavně 14,5“. Na začátku roku 2015 se tak objevil dlouho očekávaný Khard 60, o objemu 60 l a hmotnosti 2,2 kg, nesoucí stejné prvky kvality a zpracování, s tím rozdílem, že ve spodní části batohu byla chytře umístěna výklopná, zipem uzavíratelná, kapsa s polstrováním pro hlaveň. V případě potřeby ji stačí vyklopit a z vícedenního turistického batohu je nenápadné pouzdro na pušku, které se nese pohodlně jako batoh či jako taška za transportní madlo.

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.    |    Reference
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze