Vítejte na HQH
08/10/21
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

Vesnehu

Co s sebou do divočiny?

O přežití v přírodě toho již bylo napsáno spousta. Jedná se o opravdu rozsáhlé téma, kdy Vaše přežití záleží na mnoha faktorech, jako je například prostředí, kde se zrovna vyskytujete, a jeho podmínky, Váš zdravotní stav, kondice, výbava, kterou disponujete a spousta jiných činitelů, jež ovlivňují Vaše šance.

Tento článek se věnuje základní výbavě na outdoorovou expedici, kdy vždy zvažujete každé deko navíc, které si ponesete na zádech, na druhou stranu se jedná o věci, které Vám mohou zachránit život. Vybavení si prvořadě skládáme z věcí, o kterých víme, jak je použít a které máme již ozkoušené. Třeba balíček první pomoci je důležitá součást výbavy, ale stejně tak je důležité umět ho korektně v případě nouze použít.

To nejdůležitější vybavení se odvíjí od nutnosti pokrýt čtyři základní potřeby, na nichž závisí veškeré Vaše působení v divočině:

● pití – zamezit dehydrataci,
● jídlo – dostatečný přísun energie pro fungování celého těla,
● tepelný komfort – pohodlí jak při přesunu, tak odpočinku a
● odpočinek – při zátěží potřebuje organismus regenerovat.

Na zabezpečení výše uvedených potřeb musíte myslet vždy, ale nemít možnost si např. ošetřit poranění nebo se zorientovat, může být fatální. Balíček základních potřeb nutný k tomu, aby se Váš výlet nezměnil v noční můru, případně aby byly Vaše šance na přežití co možná největší, je tedy širší:

1. Navigace a orientace – Zásadní je vědět, kde je můj cíl a kde se zrovna nacházím.
Mapa a kompas – Kompas a mapa jsou základ, nespoléhejte se jen na mobil a navigaci, které se mohou vybít nebo rozbít. Samotný fakt, že je sebou máte, Vám ale moc nepomůže, pokud nevíte, jak je použít. Věnujte proto při přípravě čas tomu, abyste si tyto dovednosti osvojili. Myslete na to, že mapy mají různá měřítka a slouží k různým účelům, a vyberte si dostatečně podrobnou mapu se značením terénu. V případě nouze je ale samozřejmě alespoň něco lepší, než nic. Nejvhodnější je fosforeskující kompas který před tím, než vyrazíte, zkontrolujte, jestli spolehlivě ukazuje na sever.
GPS navigace – Turistická navigace je cenný pomocník, ale ke svému provozu potřebuje několik dalších věcí. Jsou to satelity pro určení polohy a zdroj. Signál satelitů může být stíněn vegetací a akumulátor se může za nějakou dobu vybít. Proto je lepší mít ještě v záloze papírovou mapu a kompas.

2. Signalizace a komunikace – V krizové situaci může být klíčové být ve spojení a mít možnost dát o sobě vědět.
Mobilní telefon a radiostanice – Pomocí nich můžete ohlásit svou polohu a stav, mobilní telefon se navíc dá vysledovat i přes GPS signál. Díky radiopřijímači (který v sobě má zabudovaný i většina vysílaček) můžete také získat informace o aktuálních krizových situacích a povětrnostních podmínkách. Pokud sebou máte elektronická zařízení, ujistěte se, že máte náhradní baterky nebo power banku.
Svítilna (čelovka) a náhradní baterie – Do kvalitní svítilny, případně čelovky, která Vás nenechá ve štychu, když ji zrovna budete potřebovat, se rozhodně vyplatí investovat. Jednak Vám poskytne potřebné světlo, ale také na sebe díky ní můžete připoutat pozornost záchranného týmu.
Píšťalka a zrcátko – Lepší být připraven i na variantu, že se může něco stát a bude nutné dát vědět o své pozici, a právě tehdy se mohou tyto věci hodit. A nezapomeňte, tři dlouhé písknutí znamenají, že jste v nebezpečí.

3. Pomůcky pro rozdělání ohně – Na ohni připravíte teplé jídlo, pomůže Vám udržet tepelný komfort, usušit mokré oblečení, ochrání před divokými zvířaty, kouř ohně odpuzuje hmyz a může pomoci s lokalizací Vaší polohy při záchranné akci. Navíc na zápalky, zapalovač a křesadlo se vždy místo najde, unesete-li ještě pár gramů navíc, přibalte si i svíčku.
Zápalky/zapalovač – Pro pohodlné rozdělání ohně a plynového vařiče. Na cestu je zabalte do vodotěsných obalů.
Křesadlo – Oproti zapalovači a zápalkám nemůže navlhnout a funguje za jakýkoliv podmínek, není velké a vždy může zastávat funkci nouzového řešení.

survivalkit
Spousta užitečných věcí v úsporné velikosti se vejde i do malé krabičky.

4. Lékárnička – Nepředpokládáme, že budeme muset na výletě řešit oboustranný pneumotorax, ale třeba takové otevřené rány, vymknuté kotníky, nebo střevní chřipka mohou pobyt v přírodě také minimálně znepříjemnit a je lepší být na ně připraven. Níže uvedené základní vybavení má pouze doporučující charakter.
Medikamenty – Měli byste s sebou mít nějaká analgetika, která utišují bolest jako např. bolest zubů, hlavy apod. (např. Ibuprofen), dále léky pro léčení průjmu (např. Immodium), léky proti alergickým reakcím (např. Zodac, Zyrtec), popř. antibiotikum pro léčení infekcí,a jakékoli osobní předepsané léky.
Náplasti, obvazy apod.– Náplasti k ošetření menších oděrek či ran využijete pravděpodobně nejčastěji, hodí se různé velikosti, pokud možno voděvzdorné. Lékárnička by dále měla obsahovat tlakový obvaz, pružné obinadlo, obvaz, škrtidlo (nebo ještě lépe tourniquet) a ideálně také antiseptický sprej.
Další vybavení – Nezbytnou součástí každé lékárničky by měly být (alespoň dva páry) rukavic, dva trojcípé šátky a kulaté nůžky. Jenom doporučit můžeme izotermickou fólii, lepící pásku, dezinfekční prostředek na ruce, chladící gel, dlahu, spínací špendlíky a pinzetu.

ifak_rozlozenej
Rozložená osobní lékárnička – IFAK (Individual First Aid Kid) – ilustrující potřeby první pomoci.

Ifak_slozeny
Složený IFAK nezabírá příliš místa ve Vašem batohu.

5. Hygienické potřeby – Při několikadenním pobytu v přírodě by mýdlo a kartáček rozhodně měli najít místo ve Vašem batohu. Zejména při operaci s potravinami se budou čisté ruce hodit. Jistě oceníte i toaletní papír a papírové ubrousky, které poskytují základní hygienický komfort a určitě pomohou i při rozdělávání ohně.

6. Ochrana proti povětrnostním vlivům – Je důležité být připraven na pobyt na přímém slunci, v teplotách pod 0°C nebo na vytrvalý déšť.
Pláštěnka a oblečení do deště – Nic nezkazí náladu tak, jako promočené oblečení s nemožností výměny. Chraňte sebe před nastydnutím a svrchní vrstvy před namoknutím lehkou pláštěnkou, ideálně pončem, do kterého se schováte i s batohem.
Sluneční brýle a opalovací krém – Toto vybavení není nutné jen pro dovolenou, kde se budete opékat na dece u moře. Delší pobyt na prudkém slunci u vody nebo horách nepodceňujte, za takovou chybu můžete zaplatit velmi nepříjemnými popáleninami kůže nebo zánětem spojivek (popřípadě obojím).

7. Vhodné oblečení a obuv – V tomhle směru buďte připraveni na nejhorší a vezměte sebou radši více než méně. Na kvalitě obuvi a oblečení se vyplatí nešetřit a jejich výběru věnovat náležitou péči. Každé volné místo v batohu doporučujeme zaplnit náhradním oblečením, protože suchých ponožek není nikdy dost a v případě potřeby můžete do batohu sáhnout po dalších vrstvách oblečení navíc, nebo vyměnit to, co máte mokré.

beyondkalhoty
Oblečení značky Beyond spolu s rukavicemi Blackhawk patří mezi to nejlepší, co si do tvrdých podmínek vzít.

8. Nářadí, nástroje a další vybavení – Základní nástroje a nářadí přijdou vhod při budování přístřešku, vytváření pastí či údržbě a opravě jiného vybavení.
Nůž, sekera a mačeta – Tyto věci jsou v situacích, kdy jde o přežití, extrémně důležité, proto výběru nože věnujte velkou pozornost. Specialisté doporučují nože s pevnou čepelí, protože jsou odolnější než nože zavírací. Nůž musí být z kvalitní oceli, silný, účinný a pohodlný, udržujte ho neustále ostrý, abyste ho mohli kdykoli použít. Nůž budete potřebovat pro ořezávání stromků a větví k vybudování přístřešku, stahování zvířecí kůže, výrobě pastí, porcování jídla, sekání vegetace aj. Rozhodnete-li se vzít si sebou sekeru, měla by být lehká a rovněž perfektně ostrá. Využijete ji zejména pro sekání stromků. Mačeta je velmi užitečný nástroj, musíte-li procházet hustou vegetací. Kvalitním větším nožem tuto práci zvládnete rovněž, ale kapesním nožíkem se 7 cm čepelí to ani nezkoušejte.
Multi-tool – Kleště, kompaktní nůž, malá pilka, otvírák na konzervy, šroubovák, je zbytečné každý nástroj nosit zvlášť, když existuje praktičtější řešení, které šetří jak prostor, tak peníze.
Provázky, paracordy – Provázek nebo odolnější paracord využijete vždy, když potřebujete něco opravit, k rybaření, kladení pastí, budování přístřešku apod. Navíc paracord teď koupíte elegantně zabalený do náramku.
Lopatka – Další z nástrojů, který můžete využít při budování přístřešku, odtokových kanálků vody, k zakopání biologického odpadu apod.

nastroje
Vyzkoušejte si předem, že se vše potřebné vejde do batohu, který si chcete vzít, a pozornost věnujte také rozmístění věcí, aby Vás nic netlačilo, nepřevažovalo k jedné straně apod.

9. Jídlo – Kalorie získané z potravy potřebujeme nejenom při fyzické námaze, ale i prostě jen k udržení fungování našeho metabolismu. Jídlo v krizových situací Vám také zvedne náladu.
Potraviny – Na cestu si přibalte zejména výživné a energeticky bohaté potraviny, které “nakopnou” organismus. Nejvíce kalorií na gram obsahují tuky, sacharidy zase tělo nejjednodušeji přeměňuje na energii. Je možné zakoupit různou speciální expediční a cestovatelskou stravu, díky které si můžete dopřát teplé jídlo, aniž byste sebou na zádech nesli nadměrný náklad. Velmi praktická jsou jídla se samoohřevným systémem, který jídlo ohřeje sám bez použití vařiče nebo nádobí. Nezapomeňte přibalit pár pytlíků čaje, trochu soli a cukr. Hodí se také sušené maso a tabulka čokolády.
Plynový vařič – Vařič se hodí, pokud nejste zrovna zdatní rozdělávači ohňů, navíc někdy mají i zkušení zálesáci problém oheň rozdělat, např. pokud není dostatek suchého paliva, a někdy prostě nemáte na rozdělávání ohně čas. V takovém si lze převařit vodu, uvařit jídlo, nebo se alespoň trochu zahřát u plynového vařiče. Vyrábí se i velmi malé plynové kartuše, které však vydrží poměrně překvapivě dlouho.

potrava
Chutné a výživné jídlo sbalené na cesty.

10. Pití – Voda je esenciální věc, průměrný člověk je schopen přežít bez vody nejvýše tři dny. Při dehydrataci pak trpí celý organismus, což se odrazí na celkové výkonnosti. Na dostatečný přísun tekutin myslete vždy, a to ne až když už je pozdě.
Nádoba na vodu – a nejlépe jeden přepravný kontejner s velkým hrdlem sloužícím jako zásobárna i jako přípravná nádoba energetických nápojů nebo na chemické čištění vody, apod.
Vodní filtry a čistící tablety – S ohledem na udržení hmotnosti batohu v únosné míře se nabízí získaní vody z přírodního zdroje a ne vždy jsou vhodné podmínky pro převařovaní vody. Vždy věnujte náležitou pozornost návodu na použití.
Nádoba na převaření vody – Další věc, která se opravdu hodí, a to jednak k převaření vody, kterou byste jinak nemohli pít, což Vám může zachránit život, ale také k přípravě teplých jídel.

filtracnilahev
Filtrační lahev v praxi.

11. Úkryt / bivak – Jestli plánujete zůstat na jednom místě déle než několik hodin, měli byste sebou vzít vybavení na výstavbu primitivního přístřešku.
Celta a spacák – Jestliže sebou nechcete brát stan, ujistěte se, že máte alespoň kvalitní celtu a nějaké provázky. Díky nim a spacáku se Vám za pomocí větví, stromů, trávy, listí apod. může podařit vybudovat útulné útočiště ke spánku. Celtu využijete i jako izolační vrstvu od země.

skala

12. Něco navíc – Chcete-li si s sebou vzít maximum užitečných věcí v maličké krabičce, investujte do krabičky poslední záchrany, nebo si vyrobte svou vlastní. Dejte do ní navíc i jeden kondom – lze využít jako nouzová nádoba na vodu (naberete do něj až 1 litr). Budou se Vám hodit i nepromokavé obaly (např. na mobil) i pár sáčků nebo igelitový pytel.

Výše jsou tedy ve stručnosti uvedeny základní potřebné věci pro pobyt v přírodě, které by Vám měly pomoci i pokud se dostanete do problému. Nejdůležitější je nepodcenit přípravu, ujistit se, že víte, jak se Vaše vybavení ovládá, a že je plně funkční, baterky jsou nabité, nože ostré jako břitva a kartuše s plynem není skoro prázdná. Zjistěte si maximum o bezpečnostní situaci místa, kam jedete, jeho klimatických podmínkách, kulturních zvycích místních obyvatel apod. Slovy Henryho Forda: “Být připraven je nejdůležitější předpoklad úspěchu.”

Pro ilustrační účely bylo použito toto vybavení:

Bunda Beyond A3 Lochi
Kalhoty Beyond A5 Helios Brokk
Boty Salomon Quest 4d GTX Forces
Čepice Arcteryx Leaf RHO LTW croco
Nákrčník Arc’teryx LEAF RHO LTW croco
Rukavice Blackhawk S.O.L.A.G Full Finger
Funkční triko Scutum Wear Alex

Filtrační lahev na vodu Fill2Pure FVVL Ultralight
AdventureMenu – Hovězí guláš s bramborem
Adventure Menu Samoohřev ALL IN (3x20g + 2x50g + zipper bag)

Multitool Leatherman Wingman
Poziční svítilna Nite Ize led mini, červená
Termofólie Ndur Emergency Survival
Sada Ndur Survival Tin
Vidličko-lžíce Bushcraft Folding Spork
Batoh Eberlestock Phantom G4

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.    |    Reference
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze