Vítejte na HQH
10/10/21
Vítejte na stránkách společnosti HQH SYSTEM!
Na všechny dotazy vám rádi odpovíme telefonicky Po-Pá 9:00-17:00 nebo e-mailem
+420 724 702 077
hqh@hqh.cz

Články

Bunda Blackhawk Shell Jak Layer 3

Bunda BLACKHAWK! a thermo triko Engineered

Hodnocení

  • Odolnost:
  • Zpracování:
  • Materiál:
  • Cena:

Celkem:

4.5

Bunda BLACKHAWK! Warrior Wear Jacket System a thermo triko Base Layer Garments Engineered Fit Series

Výběr vhodného oblečení do chladného a nepříznivého počasí je složitou otázkou. Oblečení by mělo být funkční, z lehkých a odolných materiálů. Vzhledem k tomu, že žijeme v oblasti mírného pásu, je zde podnebí velice rozmanité. Zaujal mě systém funkčního oblečení pro US ARMY SPECIAL FORCES – Protective Combat Uniform. Jedná se o systém oblečení skládajícího se ze sedmi vrstev, které lze nezávisle na sobě vrstvit dle okolního aktuálního počasí. Dostupnost v ČR je však mizivá, i zde mou poptávku po oblečení do přírody vyplnila firma BLACKHAWK! z USA. BLACKHAWK! produkuje podobný systém oblečení, jako US ARMY Soldier Systems Center-Natick pro příslušníky SPECIAL FORCES. A pro využití v našich podmínkách je mnohem vhodnější, protože vypadá mnohem civilněji, i když je to systém určený nejen pro příslušníky ozbrojených sil, ale i pro klasické outdoorové vyžití.  Jedná se o čtyř položkový systém bund – BLACKHAWK! WARRIOR WEAR JACKET SYSTEM skládající se z TRAINING JAK – LAYER 1, OPS JAK – LAYER 2, SHELL JAK – LAYER 3 a FLEECE LINER-SHELL JAK.  BLACKHAWK! WARRIOR JACKET SYSTEM lze doplnit o excelentní funkční termoprádlo BLACKHAWK! THERMOSTATIC BASE-LAYER GARMENTS ENGINEERED FIT SERIES, které se skládá z triček s krátkým či dlouhým rukávem, boxerek a kalhot. Kolik typů tohoto prádla použijete je pouze na vás či na okolní teplotě. Kompletní systém tohoto oblečení, anebo jeho části jsem využíval a testoval při různých a naprosto rozličných podmínkách; v zaměstnání, při výcviku na střelnici, při lyžování, lezení ve skalách, v tělocvičně, při sjíždění vodních toků, během cestování či pro běžné využití běžného každodenního oděvu. Outdoorové oblečení firmy BLACKHAWK! jsem využíval v rozmezí teplot od – 25 až do + 30 stupňů Celsia v nadmořské výšce až do 3000 m.n.m. V následujících několika řádcích se budu snažit Vás s tímto, pro mě zcela vyhovujícím, systémem oblečení firmy BLACKHAWK! USA podrobně seznámit.

Všechny prvky oblečení od firmy BLACKHAWK! jsou začleněny do BLACKHAWK! Warrior Wear, ale zde se budeme bavit čistě již o míněných produktech. Systém jsem rozdělil systematicky do jeho jednotlivých částí a začal bych s funkčním prádlem BLACKHAWK! THERMOSTATIC BASE-LAYER GARMENTS ENGINEERED FIT SERIES. Jedná se o funkční prádlo s celoročním využitím, které reguluje teplotu těla, rychle a efektivně odvádí pot a vlhkost k dalším vrstvám oděvu směrem od těla, v nejnamáhavějších částech jako jsou podpaží, bedra a rozkrok, je prádlo vybaveno zvláštní síťovinou, která napomáhá rychleji odvádět přebytečnou vlhkost. Všechny části jsou spojeny plochými švy, které předchází nepříjemných otlakům.  Materiál je ošetřen proti vzniku nepříjemných pachů a odolný bakteriím. Naprosto dokonalý pohyb je zajištěn tzv. Raglan střihem. Mluvíme-li o střihu dostáváme se k pojmu Engineered Fit Technology, která zajišťuje dvojí velikosti.  Pro správný výběr velikosti je nutné se řídit velikostní kartou, která nabízí Standart Fit a Compression Fit. Pokud chcete prádlo nosit volně např. v létě, jako klasické tričko, vyberete si velikost Standart Fit, ale budete-li prádlo využívat zcela klasicky, vrstvit jej, nosit pod balistickou vestou, vyberete si velikost Compression Fit – tedy o číslo menší. Reálné znázornění – klasická velikost trička „M“ (Standart Fit) a pro výběr menší velikosti zakoupíme „S“ (Compression Fit). Na kartě je vše znázorněno nákresem, pro Standart Fit je použita modrá barva a pro Compression Fit barva oranžová. Využíváním Compression Fit – velikosti předejdeme při vrstvení právě těm nepříjemným otlakům na pokožce, které by nám při delším používání mohli způsobit zdravotní problémy. Všechny části funkčního prádla lze na sebe vrstvit a lze je využívat současně jako vrstvu 1 a 2. Využíval jsem provedení s krátkým a dlouhým rukávem v barevném provedení Coyote Tan. BLACKHAWK! nabízí ještě barevné provedení v bílé, černé a foliage green (velice neutrální barva v přírodě, připomínající světle olivově zelenou až šalvějovou barvu).

Přejdeme-li k systému bund BLACKHAWK! Warrior Wear Jacket system, dostane se nám „do ruky“ první kousek z řady BLACKHAWK! TRAINING JAK – LAYER 1. Lehká a příjemná bunda, moderního střihu, v přední straně rozepínatelná zipem YKK, který je v horní části opatřen překrytím proti poškrábání krku. Využíváme ji jako první vrstvu bund, ale v sestavě oblečení se jedná o druhou až čtvrtou vrstvu. Vnitřní zakončení rukávů a límce je z příjemného semišového materiálu. Vnější materiál bundy je z větru a voděodolného prodyšného třívrstvého laminátu. BLACKHAWK!, jak již název napovídá, ji nabízí jako tréninkovou bundu na běhání a další aerobní aktivity, při kterých nechceme prochladnout. Kromě kvalitního zpracování mě překvapila vnitřní průchodka na vyvedení sluchátek (např. k MP3 či hands-free vašeho telefonu) z levé prsní kapsy, která je rovněž zapínatelná na svislý zip YKK. Bunda je jednobarevná, nemá žádné označení, vypadá tak naprosto neutrálně. To, že je to výrobek firmy BLACKHAWK! poznáme jen díky malému plastovému obdélníkovému nápisu BLACKHAWK! Warrior Wear v levé dolní části TRAINING JAK bundy. Při samostatném používání je kromě na sportovní aktivity ideální k nošení na pracovišti, v létě během chladného rána, či jako velice skladná „mikina“ v batohu, protože při složení zabírá velice malý prostor.

Spolu s první bundou nebo i samostatně lze použít BLACKHAWK! OPS JAK – LAYER 2. Tuto druhou vrstvu bund lze však používat jako druhou až pátou vrstvu oblečení. V tomto případě jde o tzv. Soft-Shell bundu, která má opět v celé délce rozepínatelný přední zip YKK s již klasickým překrytím u krku. Všechny švy a lokty v místech, kde se předpokládá zvýšené tření, a okolí kapes jsou přelepeny ochranou páskou se zdrsněným povrchem. Ve vnitřních částech rukávů, límce a zad je opět na dotek hebký materiál. Ve vnitřní části Soft-shell bundy je síťovina zajišťující dostatečné odvětrávání. Soft-Shell bunda má celkem sedm kapes. Z toho jsou tři kapsy vnitřní a čtyři vnější. Všechny kapsy jsou zapínatelné na voděodolné zipy YKK. Vezmeme-li kapsy z vnitřní části nalezneme zde dvě přední kapsy v oblasti pasu na každé straně jednu a levou prsní kapsu, do kterých můžeme ukrýt cenné předměty.  Vnější kapsy jsou celkem čtyři. Jedna velká zádová kapsa má přístup zajištěn z každé strany a vytváří jakýsi tunel. Opět je zde levá prsní kapsa a dále dvě spodní kapsy na ruce, do kterých je důmyslně vyvedeno skryté stahování v dolním okraji soft-shell bundy.  Celkově se jedná o velice univerzální bundu, která může sloužit během celého roku, a že se jedná o výrobek firmy BLACKHAWK! se dozvíme opět díky plastovému obdélníkovému nápisu BLACKHAWK! Warrior Wear umístěném na zápěstí levého rukávu, na zádech je pak mezi lopatkami kulaté plastové logo s velkým písmenem „W“ – Warior Wear.

Ná závěr celého systému jsem ponechal klenot celého systému BLACKHAWK! SHELL JAK – LAYER 3. Parka vyrobená z větru a voděodolného vysoce odolného třívrstvého laminátu (tzv. hard-shell) s lepenými švy. Jedná se o technickou parku označenou jako třetí vrstva bund, ale během nošení se jedná až o šestou či sedmou vrstvu. Vše záleží na okolní teplotě a vašich potřebách, tím nepopírám možnost použití samostatně, např. v létě během deštivého počasí. Parku zapíná v celé délce přední v zimě nezamrzající YKK zip krytý légou. Parka má vysoký tuhý límec, který je z vnitřní strany opět, na dotek, z příjemného materiálu. Bunda má celkem čtyři kapsy. Dvě ramenní a dvě velké „cargo“ kapsy na ruce, ve kterých je opět vyvedeno skryté stahování v dolní časti parky. Všechny kapsy, větrací otvory v podpaží a kapsa na kapuci na límci, jsou zapínané YKK zipy s voděodolnou úpravou. Této úpravy, v podobě černých silikonových lamel, jsem se po zkušenostech při použití jiných výrobků od ostatních výrobců opravdu bál, ale ani po délce používání okolo tří let, nejeví sebemenší část poškození a fungují stále bez problému.  Vrátím-li se k límci, kde je ukryta velká kapuce, kterou lze bez problému v případě potřeby přetáhnout přes lyžařskou (včetně integrální) či balistickou přilbu. Kapuci lze stáhnout v zadní části a po celém jejím obvodu. Pro mě, jako uživatele této parky, je nesmírnou výhodou, že kapuce má stejné vlastnosti, i když je zatahovatelná do límce, jako kapuce, která je pevně upevněna na parce. Tím je myšleno, že spousta výrobců vybaví parku kapucí umístěnou v límci, ale to je na úkor kvality a použitelnosti kapuce. Není tomu tak v tomto případě. Kapuce je ze stejného materiálu, jako celá parka, umožňující dostatečné periferní vidění a poskytne vám výbornou ochranu před větrem, sněhem a deštěm. Další stahování je na vnitřní části parky v oblasti ledvin. Toto stahování považuji za nadbytečné, ale je zde další možnost volby pro ještě náročnější uživatele. Konce rukávů jsou pak opatřeny stahováním na gumový pásek a suchý zip, což zajistí plné přizpůsobení obvodu rukávu vašemu zápěstí. Příslušnost k produktům řady BLACHAWK! Je pak zajištěna opět kulatým plastovým terčíkem mezi lopatkami s velkým písmenem „W“. Parka i po relativně dlouhé době v tak rozličných podmínkách (jako je lyžování, pohyb ve skalách a lese, olej a prach ze střelných zbraní, a pod) nejeví žádné známky opotřebení.

Velkou část při používání těchto druhů oblečení z vrstvených materiálů a funkčních membrán (se stejnými vlastnostmi jako např. GORE-TEX) musíme klást na údržbu. Všechny části tohoto oblečení lze prát v běžné automatické pračce, ale nesmíme zapomenout na používání speciálních pracích prostředků na výrobky obsahující funkční membrány, praní na reversní straně a maximálně o teplotě 30 stupňů Celsia. Pokud dodržíme tyto podmínky, budou nám kvalitně sloužit řadu let, aniž by ztratily na voděodolnosti.

Navrátím-li se zpět k BLACKHAWK! WARRIOR WEAR JACKET SYSTEM, nesmím zapomenout, že všechny bundy tohoto systému jsou na vnitřní straně vybaveny pevným poutkem umožňující zavěšení tam, kde nemáme patřičné zázemí (v lese na strom či stan, atd). BLACKHAWK! představil i další obohacení celého oděvního systému o BLACKHAWK! FLEECE LINER-SHELL JAK, kterou lze používat samostatně nebo vepnutou v BLACKHAWK! SHELL JAK – LAYER 3 a posunout tak tento systém o level výše. BLACKHAWK! FLEECE LINER-SHELL JAK je nabízena pouze v černé barvě, ale všechny ostatní položky z BLACKHAWK! WARRIOR WEAR JACKET SYSTEM je možné zakoupit v černé, navy (námořní modrá) a foliage green. V těchto barvách lze systém doplnit o BLACKHAWK! Shell Pant – Layer 3.  Větru a voděodolné svrchní kalhoty, které mají totožné vlastnosti s BLACKHAWK! SHELL JAK – LAYER 3. Kalhoty mají pružný pás, zapínají se na plastovou sponu. Pro snadné oblékaní a následné sundání, nastane-li náhlá změna počasí, jsou nohavice v dolní části rozepínatelné. Pokud je nosíme přes klasické kalhoty či uniformu, je zajištěn přístup k věcem ukrytým v našem běžném oděvu přes rozepínatelný prostor v oblasti stehen. V celém systému mi snad chybí jen Soft-shell kalhoty k produktu BLACKHAWK! OPS JAK – LAYER 2 pro zvýšení variability nošení, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsem se všemi částmi tohoto oblečení maximálně spokojen.

Údaje od výrobce:

–        Velikosti:               S – XXXL

–        Barva:                     Base Layer – Coyote Tan, Jacket System – Black

–        Materiál:               – Base Layer          – tělo:  92% Nylon, 8 %Spandex

– odvětrávací panely: 95% Polyester, 5% Lycra

– Jacket System: Třívrstvý laminát (vlastnostem podobný GORE-TEX membráně) , Nylon, Polyester, YKK zipy

–        Info Cena:             – BLACKHAWK! ENGINEERED FIT CREW NECK SHORT SLEEVE – 920 Kč

– BLACKHAWK! ENGINEERED FIT CREW NECK LONG SLEEVE – 1150 Kč

                                    – BLACKHAWK! TRAINING JAK – LAYER 1 – 2070 Kč

                                    – BLACKHAWK! OPS JAK – LAYER 2 – 4850 Kč

                                    – BLACKHAWK SHELL JAK –  LAYER 3 – 6900 Kč

                                    – BLACKHAWK! FLEECE LINER-SHELL JAK – 1610 kČ

Napište komentář

Prosím odpovězte na otázku. *

Naše značky

Velké množství produktů
© 2014 HQH SYSTEM spol. s r.o.    |    Reference
HQH SYSTEM spol. s r.o.
Na Jarově 29
130 00, Praha 3– Žižkov
Tel: +420 724 702 077
Email: hqh@hqh.cz
IČO:48112488
DIČ:003-48112488
C 16374 vedená u Městského soudu v Praze